Ru­ži­nov zís­ka me­ga­ter­mi­nál za 10 mi­li­ó­nov eur: Vlak, elek­trič­ka a par­ko­va­cí dom pre­po­ja Ostred­ky

Ru­ži­nov do­sta­ne ba­lík na ter­mi­nál. Sta­ros­ta Mar­tin Chren po­tvr­dil, že Ra­da par­tner­stva (hlav­ný or­gán Bra­ti­slav­ské­ho kra­ja pre roz­de­ľo­va­nie euro­fon­dov) de­fi­ni­tív­ne schvá­li­la fi­nanč­né pros­tried­ky na vy­bu­do­va­nie no­vé­ho pre­stup­né­ho ter­mi­ná­lu ve­rej­nej do­pra­vy (TIOP Ru­ži­nov). Pro­jekt, na kto­rom mest­ská časť pra­co­va­la in­ten­zív­ne dva ro­ky, zís­kal cel­ko­vo 10 mi­li­ó­nov eur. (MCH)



Pe­nia­ze sa roz­de­lia me­dzi dvoch kľú­čo­vých par­tne­rov:

  • 6 mi­li­ó­nov eur zís­ka mest­ská časť Ru­ži­nov na vý­stav­bu par­ko­va­cie­ho do­mu.
  • 4 mi­li­ó­ny eur sme­ru­jú pre Že­lez­ni­ce SR (ŽSR) ako prís­pe­vok na vy­bu­do­va­nie mo­der­né­ho vla­ko­vé­ho ko­ri­do­ru a pro­tih­lu­ko­vej ste­ny.


Ak pôj­du po­vo­ľo­va­cie pro­ce­sy a ve­rej­né ob­sta­rá­va­nia hlad­ko, s vý­stav­bou toh­to roz­siah­le­ho uzla by sa moh­lo za­čať už kon­com bu­dú­ce­ho ro­ka. Ru­ži­nov sa tak sta­ne vô­bec pr­vou mest­skou čas­ťou v Bra­ti­sla­ve, kto­rá sa pus­ti­la do re­a­li­zá­cie tak­to kom­plex­né­ho do­prav­né­ho pro­jek­tu.



Kde pres­ne ter­mi­nál vznik­ne a čo všet­ko pri­ne­sie?


No­vý pre­stup­ný uzol bu­de si­tu­ova­ný na kon­ci Ostred­kov pri Sú­hvezd­nej uli­ci, pres­ne v mies­tach sú­čas­nej ko­neč­nej au­to­bu­su čís­lo 39. Cie­ľom je umož­niť ces­tu­jú­cim zo sme­ru od Ša­mo­rí­na pre­stú­piť z vla­ku na mest­skú hro­mad­nú do­pra­vu „su­chou no­hou“.

To by ma­lo vý­raz­ne od­ľah­čiť ru­ži­nov­ské uli­ce od ti­sí­cov cu­dzích au­to­mo­bi­lov, zní­žiť do­prav­né záp­chy a zlep­šiť par­ko­va­nie pre miest­nych oby­va­te­ľov.



Hlav­né sú­čas­ti pro­jek­tu TIOP Ru­ži­nov:

  • No­vá vla­ko­vá za­stáv­ka: Sú­čas­ťou bu­de bez­peč­ný, bez­kon­flikt­ný prie­chod cez ces­tu a ko­ľa­jis­ko.
  • Pro­tih­lu­ko­vá ste­na: Že­lez­ni­ce SR ju vy­bu­du­jú za cel­ko­vo cca 12 mi­li­ó­nov eur (z čo­ho 4 mi­li­ó­ny po­krý­va­jú schvá­le­né euro­fon­dy).
  • Ga­rá­žo­vý dom: Vy­bu­du­je ho mest­ská časť na mies­te sú­čas­né­ho par­ko­vis­ka pri ko­neč­nej au­to­bu­su 39. Na je­ho prí­ze­mí vznik­ne roz­ší­re­ná au­to­bu­so­vá za­stáv­ka a po­ži­čov­ňa elek­tro­bi­cyk­lov.
  • Pre­dĺže­nie elek­trič­ko­vej tra­te: V ďal­šej fá­ze dôj­de k pre­dĺže­niu sú­čas­nej ru­ži­nov­skej ra­diá­ly o jed­nu za­stáv­ku. No­vá ko­neč­ná elek­trič­ky vznik­ne na opač­nej stra­ne ko­ľaj­níc, v blíz­kos­ti par­ko­vis­ka ob­chod­né­ho do­mu XXXLutz.


Mest­ská časť chce čas príp­ra­vy vy­užiť aj na ro­ko­va­nia o za­ve­de­ní mo­ti­vač­ných be­ne­fi­tov pre ces­tu­jú­cich, ako je na­prí­klad lís­tok na MHD za­po­čí­ta­ný pria­mo v ce­ne par­kov­né­ho ale­bo zvý­hod­ne­ný pre­ná­jom elek­tro­bi­cyk­lov na pra­cov­ný deň pre ľu­dí pri­chá­dza­jú­cich vla­kom.



Re­ak­cie ve­rej­nos­ti: Od nad­še­nia po oba­vy z ko­lap­su Tr­náv­ky a Ostred­kov


Ho­ci sta­ros­ta Mar­tin Chren ho­vo­rí o his­to­ric­kom úspe­chu a je­di­neč­nom uzle, zve­rej­ne­nie zá­me­ru okam­ži­te vy­vo­la­lo búr­li­vú de­ba­tu oby­va­te­ľov Ru­ži­no­va.


Oba­vy oby­va­te­ľov a kri­ti­ka:


Miest­ni oby­va­te­lia (na­pr. dis­ku­tu­jú­ca Bi­ba) vy­jad­ri­li oba­vy, že po­sta­viť vla­ko­vú sta­ni­cu, ga­rá­žo­vý dom a ko­neč­nú dvoch trak­cií pria­mo v tes­nej blíz­kos­ti by­to­vých do­mov a det­ské­ho ih­ris­ka je be­z­o­hľad­né. Na­vrho­va­li rad­šej vy­užiť roz­siah­le voľ­né po­zem­ky za ne­ďa­le­kou čer­pa­cou sta­ni­cou.

Oby­va­teľ­ka Da­ni za­sa upo­zor­ni­la na lo­gis­tic­ký stra­šiak: „To zna­me­ná v pra­xi, že sa Ru­ži­nov­ská ra­diá­la ce­lá za­sta­ví na pár ro­kov? Ak stop­ne­te elek­trič­ky, ľu­dia z Ex­ná­ro­vej, Čme­lí­ko­vej a po­lo­vi­ce síd­lis­ka pôj­du jed­nou uli­cou spo­lu s vo­dič­mi z Vra­ku­ne. Bu­de to ka­ta­stro­fa.“ Oba­vy o to, či Tr­náv­ka a Ostred­ky zvlád­nu oča­ká­va­ný ma­sív­ny ná­por do­pra­vy, sú me­dzi ko­men­tu­jú­ci­mi ci­teľ­né.

Ob­ja­vi­li sa aj skep­tic­ké hla­sy lai­kov (Pe­ter), pod­ľa kto­rých je stav­ba ďal­šej vla­ko­vej sta­ni­ce len 2 ki­lo­met­re od sta­ni­ce Bra­ti­sla­va-No­vé Mes­to zby­toč­ným „tu­ne­lom“ a na­mies­to to­ho by sa ma­li roz­ši­ro­vať úz­ke ces­ty či rie­šiť prob­le­ma­tic­ká kri­žo­vat­ka sme­rom na Ivan­skú ces­tu.




Sta­ros­ta Chren od­po­ve­dá: Ako to bu­de s elek­trič­kou na le­tis­ko či do Vra­ku­ne?


Sta­ros­ta v dis­ku­sii pria­mo re­a­go­val na via­ce­ré kon­krét­ne pod­ne­ty a otáz­ky Ru­ži­nov­ča­nov:

  • Bu­de nad­jazd pre elek­trič­ky ná­roč­ný? Áno, pro­jekt pre­dĺže­nia elek­trič­ko­vej ra­diá­ly k TIOP‑u pred­po­kla­dá vý­stav­bu tech­nic­ky kom­pli­ko­va­né­ho za­kri­ve­né­ho nad­jaz­du pria­mo nad vla­ko­vou tra­ťou a jej tro­le­jo­vým ve­de­ním. Pro­jekt re­a­li­zu­je Ma­gis­trát hlav­né­ho mes­ta, pri­čom ak­tu­ál­ne pre­bie­ha zme­na územ­né­ho plá­nu a fi­na­li­zá­cia štú­dií.
  • Pôj­de elek­trič­ka až k le­tis­ku a do Vaj­nor? Chren po­tvr­dil, že pre­dĺže­nie o jed­nu za­stáv­ku k XXXLutz je len pr­vou eta­pou. Ur­ba­nis­tic­ké štú­die do bu­dúc­na re­ál­ne po­čí­ta­jú s po­tia­hnu­tím tra­te k ná­kup­nej zó­ne IKEA, ná­sled­ne k le­tis­ku a k no­vým obyt­ným štvr­ťam (na­pr. Ovoc­né sa­dy) s te­ore­tic­kou mož­nos­ťou vy­ús­te­nia po­nad diaľ­ni­cu až do Vaj­nor.
  • A čo sľu­bo­va­ná elek­trič­ka do Vra­ku­ne? Tá­to tra­sa sa plá­nu­je po úpl­ne inej osi. Pr­vým kro­kom je pre­po­je­nie po Ko­šic­kej uli­ci (pop­red Euro­vea a za mos­tom Apol­lo), kto­ré je ak­tu­ál­ne v pro­ce­se po­su­dzo­va­nia vply­vov na ži­vot­né pro­stre­die (EIA). Z tej­to tra­sy sa ne­skôr od­čle­ní vet­va sme­ru­jú­ca cez Mlyn­ské ni­vy k Slov­naf­tu a od­tiaľ do Vra­ku­ne a Po­du­naj­ských Bis­ku­píc.
  • Vy­rie­ši sa tým ne­bez­peč­né prie­ces­tie na Ivan­skej ces­te? Nie, pre­mos­te­nie elek­trič­ky a že­lez­ni­ce v pro­jek­te TIOP ne­bu­de slú­žiť pre au­to­mo­bi­lo­vú do­pra­vu. Mi­mo­vlád­ne pre­po­je­nie pre au­tá je v tej­to lo­ka­li­te ne­re­a­li­zo­va­teľ­né. Mest­ská časť sa však sna­ží o to, aby tu bo­li osa­de­né as­poň se­ma­fo­ry pre­po­je­né pria­mo s vla­ko­vou sig­na­li­zá­ci­ou.
  • Dot­kne sa stav­ba ga­rá­ží na Astro­no­mic­kej? Nie, ga­rá­že sa lik­vi­do­vať ne­bu­dú, pro­jekt sa ich ni­ja­ko ne­dot­kne.


Mi­mo té­my TIOP: Čo bu­de s ru­ži­nov­skou „Hi­ro­ši­mou“?

Na otáz­ku oby­va­te­ľov ohľa­dom osu­du dl­ho­roč­né­ho ske­le­tu bý­va­lé­ho ob­chod­né­ho do­mu (zná­me­ho ako Hi­ro­ši­ma) sta­ros­ta uvie­dol, že ob­jekt už má vy­da­né a plat­né územ­né roz­hod­nu­tie.

Ce­lá vec je mo­men­tál­ne na stra­ne sú­krom­né­ho ma­ji­te­ľa, mest­ská časť ak­tu­ál­ne ča­ká na po­da­nie je­ho žia­dos­ti o sta­veb­né po­vo­le­nie.




(Mar­tin Chren, BA24)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *