Mi­li­ó­ny z bra­ti­slav­ské­ho par­ko­va­nia PAAS: Kam re­ál­ne te­čú pe­nia­ze a pre­čo ľu­dia zú­ria?

Po­zná­me cieľ pe­ňa­zí z par­kov­né­ho. Bra­ti­slav­ský par­ko­va­cí asis­tent (PAAS) zve­rej­nil fi­nanč­nú bi­lan­ciu za rok 2025. Re­gu­lá­cia par­ko­va­nia v hlav­nom mes­te vy­ge­ne­ro­va­la astro­no­mic­ké su­my, no zve­rej­ne­né čís­la na­mies­to upo­ko­je­nia si­tu­ácie vy­vo­la­li me­dzi Bra­ti­slav­čan­mi vl­nu os­trej kri­ti­ky. Dis­ku­sie za­pla­vi­li stov­ky ko­men­tá­rov, kto­ré ma­gis­trát ob­vi­ňu­jú z ne­efek­tív­ne­ho hos­po­dá­re­nia a „vý­pal­níc­tva“. (BA24)




Kde skon­či­lo vy­zbie­ra­ných 23 mi­li­ó­nov eur?


Pod­ľa ofi­ciál­nych úda­jov PAAS do­siah­li cel­ko­vé príj­my z pre­vádz­ky sys­té­mu v ro­ku 2025 tak­mer 23 mi­li­ó­nov eur. Tie­to pe­nia­ze sa pre­roz­de­ľu­jú v dvoch po se­be na­sle­du­jú­cich kro­koch:

  1. Mest­ské čas­ti: Vý­znam­ná časť vý­no­sov od­chá­dza pria­mo jed­not­li­vým mest­ským čas­tiam, kto­ré ich in­ves­tu­jú do vlast­ných lo­kál­nych pro­jek­tov a údrž­by.
  2. Hlav­né mes­to a pre­vádz­ka: Zo zvyš­nej čas­ti mu­se­lo mes­to naj­skôr za­pla­tiť čis­té ná­kla­dy na za­vá­dza­nie no­vých zón, kon­tro­ló­rov, zna­če­nie, in­for­mač­né sys­té­my a kli­ent­sku pod­po­ru. Tie­to pre­vádz­ko­vé ná­kla­dy zhl­t­li pri­bliž­ne 14,2 mi­li­ó­na eur.


Po od­po­čí­ta­ní všet­kých vý­dav­kov zo­sta­lo hlav­né­mu mes­tu 8,8 mi­li­ó­na eur, kto­ré pu­to­va­li do Fon­du na roz­voj udr­ža­teľ­nej mo­bi­li­ty.

Kam idú pe­nia­ze z fon­du mo­bi­li­ty? Pod­ľa ma­gis­trá­tu tie­to fi­nan­cie slú­žia na príp­ra­vu no­vých zá­chyt­ných par­ko­vísk (P+R) a par­ko­va­cích do­mov (Ja­ní­kov dvor, Sa­ra­tov­ská, ZOO, Wolk­ro­va, To­poľ­čian­ska, Zla­té pies­ky), mo­der­ni­zá­ciu ciest, od­stra­ňo­va­nie ba­ri­ér a no­vú sve­tel­nú sig­na­li­zá­ciu.




Os­trá de­ba­ta na in­ter­ne­te: „Pre­žra­né mi­li­ó­ny“ a tan­kod­ro­my na uli­ciach


Zve­rej­ne­ná ma­te­ma­ti­ka ma­gis­trá­tu okam­ži­te na­ra­zi­la na tvr­dý od­por ve­rej­nos­ti. Ľu­ďom pre­ká­ža naj­mä fakt, že z 23 mi­li­ó­nov eur zo­sta­la na re­ál­ne in­ves­tí­cie do mo­bi­li­ty len tre­ti­na.



Kri­ti­ka efek­ti­vi­ty: „Sys­tém pre­že­rie sám se­ba“


Mno­hí ko­men­tu­jú­ci po­u­ka­zu­jú na to, že pre­vádz­ka ce­lé­ho sys­té­mu je prí­liš dra­há. „Či­že čis­té ná­kla­dy na za­ve­de­nie tej­to po­li­ti­ky sú pre vás úpl­ne za­ned­ba­teľ­ných 14,2 mi­li­ó­na eur? Skve­lé, na­ozaj skve­lé,“ iro­nic­ky ko­men­to­val Mar­tin.

Uží­va­teľ­ka Dia­na do­da­la: „Z 23 mi­li­ó­nov sa mi­nu­lo len 8 na par­ko­va­cie ka­pa­ci­ty. Zvy­šok sa pre­žral na kon­tro­ló­roch par­ko­va­nia. Pán Val­lo zrej­me za­bu­dol, že ži­je­me v do­be in­for­ma­ti­zá­cie.“





Kau­za par­ko­va­cí dom Sa­ra­tov: Efekt len +60 miest za mi­li­ó­ny eur


Veľ­ké emó­cie vy­vo­lá­va aj plá­no­va­ný pro­jekt par­ko­va­cie­ho do­mu v Dúb­rav­ke pri OC Sa­ra­tov, kto­rý oby­va­te­lia ozna­ču­jú za plyt­va­nie pe­niaz­mi.

„Mo­men­tál­ne je na tom mies­te par­ko­vis­ko so zhru­ba 140 mies­ta­mi. Par­ko­va­cí dom má mať 196 miest, pri­čom zni­čí tých sú­čas­ných 140. Aký kon­krét­ny zmy­sel má mi­núť zhru­ba 5 mi­li­ó­nov eur s efek­tom iba +60 no­vých par­ko­va­cích miest? Ne­vie­te efek­tív­ne hos­po­dá­riť!“ kri­ti­zu­je Mi­ša.

PAAS na to re­a­go­val ob­ha­jo­bou, že pri pro­jek­toch nie je dô­le­ži­tý len su­ro­vý po­čet miest, ale aj umiest­ne­nie a ur­ba­nis­tic­ký zmy­sel pre da­nú lo­ka­li­tu.




Ma­ľo­va­nie čiar na „tan­kod­ro­my“


Oby­va­te­lia tiež mes­tu vy­čí­ta­jú, že po­plat­ky vy­be­rá okam­ži­te, no na opra­vu roz­bi­tých ciest sa ča­ká. „Ide­te za­vá­dzať zó­nu KV1 a par­ko­vis­ko na Kar­lo­ves­kej je čis­tý tan­kod­rom už dl­ho. Už sú osa­de­né znač­ky, že sa bu­dú ma­ľo­vať čia­ry… ne­tre­ba len vy­be­rať po­plat­ky, ale aj opra­viť,“ upo­zor­ni­la An­drea.

PAAS ar­gu­men­tu­je, že ak by sa ma­lo ča­kať na kom­plet­nú opra­vu všet­kých ciest, re­gu­lá­cia by sa v mno­hých štvr­tiach ne­spus­ti­la eš­te ce­lé ro­ky.




Su­sed­ská voj­na: Je au­to na ve­rej­nom po­zem­ku „skla­do­va­ním ma­jet­ku“?


V ko­men­tá­roch sa roz­ho­re­la aj hl­b­šia fi­lo­zo­fic­ká de­ba­ta o tom, na čo má ob­čan v mes­te prá­vo. Keď jed­na z dis­ku­tu­jú­cich, Iva­na, ob­ha­jo­va­la PAAS slo­va­mi: „Keď chce­te skla­do­vať svoj sú­krom­ný ma­je­tok na ve­rej­nom po­zem­ku, je sluš­né za to za­pla­tiť,“ doč­ka­la sa os­trej re­ak­cie od vo­di­čov.

„Aké skla­do­va­nie? Je to nor­mál­ne vy­uží­va­nie ve­rej­né­ho pries­to­ru, na kto­ré má kaž­dý ob­čan pla­tia­ci da­ne prá­vo. Ob­čan si za ten pries­tor už dáv­no za­pla­til v da­niach,“ kon­tro­val na­hne­va­ný Mi­no.

Ďal­ší vo­di­či pri­po­mí­na­jú, že ako re­zi­den­ti ne­ma­jú ani po za­pla­te­ní kar­ty žiad­nu ga­ran­ciu, že v no­ci pred do­mom re­ál­ne za­par­ku­jú, keď­že Sta­ré Mes­to či Kar­lo­va Ves bo­li roz­kús­ko­va­né na prí­liš ma­lé sub­zó­ny.




(PAAS, BA24)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *