Ďalšie dieťa skončilo pod električkou. Bratislavskí dopravní policajti boli dnes popoludní privolaní k ďalšej mimoriadne smutnej udalosti. Na Segnerovej ulici vo štvrtom bratislavskom okrese došlo k zrážke električky MHD s maloletým dieťaťom. Podľa doterajších informácií od polície utrpelo dieťa pri strete s rozbehnutým kolosom zranenia, ktoré si vyžiadali okamžitý zásah záchranárov. Privolaná záchranná služba ho po prvotnom ošetrení transportovala do nemocnice. (PZSR)
Drámu zaznamenala kamera v električke. (PZSR)
Polícia varuje: Sekunda nepozornosti sa nedá vrátiť
V nadväznosti na túto nehodu polícia opäť dôrazne apeluje na všetkých chodcov. Električka totiž kvôli svojej obrovskej hmotnosti nemá šancu zabrzdiť na mieste.
Nezabúdajte na zlaté pravidlo: Chodci sú povinní za každých okolností dať električke prednosť! Toto pravidlo platí bez výnimky aj na neriadených priechodoch pre chodcov.
Policajti v tejto súvislosti pripomínajú základné povinnosti zo zákona o cestnej premávke:
- Pred vstupom na vozovku sa chodec musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva.
- Na vozovke sa chodec nesmie bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať.
- Chodec nesmie vstupovať na vozovku, ak vzhľadom na rýchlosť prichádzajúcich vozidiel nemôže bezpečne prejsť (to platí aj pri použití priechodu).
- Cez priechod pre chodcov sa zásadne chodí vpravo a ideálne v skupinách, nie jednotlivo.
Diskusia plná emócií: Môže za to nebezpečná zastávka alebo ľudská hlúposť?
Správa o zranenom dieťati okamžite vyvolala pod príspevkom polície búrlivú debatu o tom, kto nesie za opakujúce sa nehody zodpovednosť. Názory verejnosti sa radikálne rozišli.
1. Návrh na radikálne spomalenie električiek
Časť diskutujúcich viní rýchlosť MHD. „Naozaj tá električka musí letieť na tú zastávku ako keby vodič zmeškal raňajky? Keby pred zastávkou išla maximálne 15 km/h, nič by sa nikomu nestalo,“ myslí si Fratelli, no okamžite narazil na vlnu kritiky.
Ostatní mu začali vysvetľovať, že električka má byť rýchly nosný systém. „Cesta z jednej konečnej na druhú by netrvala hodinu, ale hodinu a pol. To by bolo super zatraktívnenie MHD,“ reagoval ironicky Denis.
2. Kritika stavebného riešenia zastávky
Ďalšia skupina ľudí vidí problém v samotnom priestore Segnerovej ulice a bratislavských zastávok vo všeobecnosti.
„Nie je problém v tej zastávke, keď sú tam stále nehody? Či to by zas niekto musel zdvihnúť prdel zo stoličky?“ pýta sa nahnevane Milan, pričom argumentuje práve vysokou nehodovosťou na tomto konkrétnom mieste.
3. Zlyhanie výchovy a všadeprítomné smartfóny
Väčšina komentujúcich sa však zhoduje, že chyba je na strane chodcov a chýbajúcej pozornosti. „Rozmýšľam, o čom sa asi rozprávajú rodičia s deťmi… Lebo o bezpečnosti to asi nebude,“ konštatuje Tomáš.
Ďalší dodávajú, že prehliadnuť obrovský, hlučný červený kolos na koľajniciach sa dá naozaj len vtedy, ak človek absolútne nesleduje svoje okolie. „Stačilo by, keby chodci nonstop neriskovali a dodržiavali pravidlá,“ uzavrel diskusiu Milan D.
(PZSR, BA24)


Pridaj komentár