TRAGÉDIA NA D1: Ka­mi­ón zro­lo­val Diaľ­nič­nú pat­ro­lu! Je­den zá­chra­nár je mŕt­vy, ľu­dia zú­ria kvô­li chý­ba­jú­cej kraj­ni­ci

Obe­ťou ha­vá­rie je diaľ­ni­čiar. V pon­de­lok ve­čer, krát­ko po 19:00, sa na 19,4 ki­lo­met­ri diaľ­ni­ce D1 v sme­re z Bra­ti­sla­vy do Tr­na­vy odo­hral ho­ro­ro­vý sce­nár. Roz­be­hnu­té ná­klad­né mo­to­ro­vé vo­zid­lo vo vy­so­kej rých­los­ti vra­zi­lo do sto­ja­ce­ho svie­tia­ce­ho vo­zid­la Diaľ­nič­nej pat­ro­ly a dvoch pra­cov­ní­kov Ná­rod­nej diaľ­nič­nej spo­loč­nos­ti (NDS), kto­rí v tom ča­se po­má­ha­li iné­mu vo­di­čo­vi s de­fek­tom. Ná­sled­ky sú fa­tál­ne. Na­priek okam­ži­té­mu zá­sa­hu zá­chran­ných zlo­žiek je­den z pra­cov­ní­kov pat­ro­ly na mies­te pod­ľa­hol ťaž­kým zra­ne­niam. Diaľ­ni­ca mu­se­la byť kvô­li do­ku­men­to­va­niu ne­ho­dy a od­stra­ňo­va­niu tro­siek na ho­di­ny úpl­ne uzav­re­tá. (BA24)




NDS v sl­zách: „Dnes sa do­mov ne­vrá­til je­den z nás…“


Ná­rod­ná diaľ­nič­nej spo­loč­nosť bez­pro­stred­ne po ne­ho­de zve­rej­ni­la zdr­vu­jú­ce vy­hlá­se­nie, kto­ré vhá­ňa sl­zy do očí.

„Dnes ve­čer pri­šiel o ži­vot náš ko­le­ga z Diaľ­nič­nej pat­ro­ly. Člo­vek, kto­rý bol na ces­tách pre­to, aby po­má­hal dru­hým. V tých­to chví­ľach mys­lí­me na je­ho ro­di­nu, blíz­kych a na­šich ko­le­gov. Vy­jad­ru­je­me im úp­rim­nú sú­s­trasť a ve­ľa síl. Na­ši ko­le­go­via sú den­no­den­ne a aj v no­ci na diaľ­ni­ci, za­bez­pe­ču­jú, aby sme sa do­sta­li my, vo­di­či, bez­peč­ne do­mov. Re­špek­tuj­me ich prá­cu a urob­me pre nich to is­té. Česť je­ho pa­miat­ke,“ re­a­go­va­la zlo­me­ná NDS.

Smrť ko­le­gu po­tvr­di­li v dis­ku­sii aj sa­mot­ní za­mest­nan­ci z iných stre­dísk. „Je to prav­da, je to man­že­lov a sy­nov ko­le­ga,“ na­pí­sa­la pa­ni An­drea, kto­rej slo­vá po­tvr­dil aj ďal­ší za­mest­na­nec Ma­roš: „Tiež pra­cu­jem v NDS, pre­to som sa pý­tal… Ve­ľa síl.“




Po­lí­cia usmer­ňo­va­la ko­laps, vo­di­čov ča­ka­li ob­chádz­ky


Hliad­ky do­prav­nej po­lí­cie bo­li na mies­to vy­sla­né okam­ži­te po 19:00 ho­di­ne. Pr­vot­né in­for­má­cie ho­vo­ri­li o jed­nej ťaž­ko zra­ne­nej oso­be, no zá­chra­ná­ri už mu­žo­vi ne­do­ká­za­li po­môcť. Pre­máv­ka bo­la spo­čiat­ku ve­de­ná len v jed­nom jazd­nom pru­hu, no o nie­koľ­ko de­sia­tok mi­nút ne­skôr priš­la pre mo­to­ris­tov ne­kom­pro­mis­ná sprá­va.

Po­lí­cia z dô­vo­du do­ku­men­to­va­nia tej­to tra­gé­die a od­stra­ňo­va­nia vra­ku ná­kla­dia­ka a zde­mo­lo­va­né­ho asis­tenč­né­ho vo­zid­la mu­se­la D1 sme­rom na Tr­na­vu kom­plet­ne uzat­vo­riť. Do­pra­va bo­la od­klá­ňa­ná na Ber­no­lá­ko­vo a Sta­rú se­nec­kú ces­tu (I/61), pri­čom vo­di­či sa na diaľ­ni­cu moh­li opäť na­po­jiť až v Sen­ci.




Drs­né re­ak­cie ve­rej­nos­ti: „Ces­tu­jú s te­le­ví­zor­mi a re­el­ska­mi, ha­zar­du­jú s na­ši­mi ži­vot­mi!“


Pod prís­pev­ka­mi po­lí­cie a NDS sa okam­ži­te strh­la os­trá a emo­tív­na de­ba­ta. Ľu­dia bez ser­vít­ky po­u­ka­zu­jú na ka­ta­stro­fál­ne sprá­va­nie nie­kto­rých vo­di­čov ka­mi­ó­nov, kto­rí na­mies­to sle­do­va­nia troj­met­ro­vej bli­ka­jú­cej šíp­ky údaj­ne hľa­dia do mo­bi­lov.

  • „Ka­mi­onis­ta si ako ob­vyk­le ne­všim­not z výš­ky troch met­rov ob­rov­skú šíp­ku, le­bo mal vi­deo­ho­vor ale­bo po­ze­ral re­el­ska na ins­ta­gra­me. Po­znal som jed­né­ho, čo hral pla­y­sta­ti­on po­čas jaz­dy na diaľ­ni­ci. Psy­cho­tes­ty by ma­li byť prí­snej­šie!“ hne­vá sa dis­ku­tu­jú­ci Kus­ko.
  • „Nie len te­le­fó­ny, ale aj za­pnu­té te­le­ví­zo­ry… Ak to pre­žil, tre­ba mu to dať na vý­stra­hu vy­ž­rať,“ do­pĺňa Bra­ni­slav.


Zá­ro­veň sa oz­va­li aj ľu­dia, kto­rí úse­kom pre­chá­dza­li len pár mi­nút pred tra­gé­di­ou a po­tvr­dzu­jú, že hliad­ku NDS ne­bo­lo mož­né pre­hliad­nuť. „Iš­la som chví­ľu pred ne­ho­dou do­mov z Bla­vy. Ma­li pred se­bou au­to, kto­ré ma­lo nie­čo s ko­le­som. Pat­ro­lu bo­lo na diaľ­ku dob­re vid­no, hroz­né, čo sa sta­lo, až mám mráz po te­le,“ opí­sa­la sved­ky­ňa Len­ka.





Škan­dál s chý­ba­jú­cim od­stav­ným pru­hom: „Kto schvá­lil tú­to k**tinu?!“


Ok­rem ne­po­zor­nos­ti vo­di­čov sa však pod paľ­bu kri­ti­ky do­stal sa­mot­ný pro­jekt troj­p­ru­hu me­dzi Bra­ti­sla­vou a Tr­na­vou. Ten­to úsek dl­ho­do­bo ne­má pl­no­hod­not­nú kraj­ni­cu, čo pre akú­koľ­vek po­ru­chu či zá­sah zna­me­ná okam­ži­té vy­sta­ve­nie sa smr­tiar­ne­mu ri­zi­ku.

Mra­zi­vé sve­dec­tvo pri­da­la pa­ni Lý­dia, kto­rá na rov­na­kom mies­te uviaz­la len deň pred­tým:„Vče­ra sme to za­ži­li na vlast­nej ko­ži. Na diaľ­nič­nú pat­ro­lu sme ča­ka­li vy­še ho­di­ny, ale ne­viem, kto­rý di­li­no vy­mys­lel troj­p­ru­ho­vú diaľ­ni­cu me­dzi TT a BA bez od­stav­né­ho pru­hu. Ni­kdy viac! Tí­to chla­pi sú vku­se v ri­zi­ku, kaž­dý deň od­chá­dza­jú z do­mu a ne­ve­dia, či sa vrá­tia. Tá diaľ­ni­ca je ta­ká kk­ti­na, ako ten, čo ju schvá­lil. Po­ka­zi­lo sa nám au­to tam a ne­pra­jem to ni­ko­mu za­žiť.“

Kri­ti­ku na ab­sen­ciu bez­peč­nost­ných prv­kov, aké po­zná­me z cu­dzi­ny, pri­dal aj Ľu­boš: V Ne­mec­ku má­te 5 km do­pre­du echo, plus vo­zí­ky so šíp­kou, plus re­tar­dér 300 met­rov od pra­co­vis­ka. In­for­má­cie sú na ta­bu­liach už nie­koľ­ko dní do­pre­du.“

Tra­gic­ká smrť mu­ža, kto­rý chcel len chrá­niť iných účast­ní­kov pre­máv­ky, opäť ot­vá­ra té­mu bez­peč­nos­ti na­šich ciest. Kom­pe­tent­ní bu­dú mu­sieť od­po­ve­dať na ne­prí­jem­né otáz­ky: Koľ­ko ces­tá­rov a zá­chra­ná­rov mu­sí eš­te na D1 zo­mrieť, kým sa zme­ní le­gis­la­tí­va, sprís­nia tres­ty a vy­rie­ši sa chý­ba­jú­ci od­stav­ný pruh?

Po­zos­ta­lým zo­snu­lé­ho pra­cov­ní­ka pat­ro­ly vy­jad­ru­je­me hl­bo­kú sú­s­trasť.

(PZSR, NDS, BA24)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *