Objasňuje sa havária Ivana Korčoka. Stredajšia ranná dopravná nehoda na križovatke ulíc Komenského a Obrancov mieru v Pezinku, pri ktorej sa zrazilo Audi so Škodovkou, sa okamžite stala politickou témou číslo jeden. Polícia SR pôvodne informovala o nehode dvoch áut bez požitia alkoholu s jedným ľahkým zranením. Krátko nato však karty odkryl samotný exdiplomat a politik Ivan Korčok, ktorý na sociálnej sieti priznal, že bol účastníkom kolízie. Tento krok spustil v komentároch lavínu reakcií, ktoré jasne ukázali hlbokú priepasť v tom, ako slovenská verejnosť vníma politickú kultúru a zodpovednosť. (BA24)
„Ukážková kultúra“ verzus honba na čarodejnice
Hlavnou témou celého incidentu sa stal extrémny kontrast v správaní politikov pri krízových situáciách na cestách. Kým Korčok zvolil cestu okamžitej otvorenosti, internetová scéna sa rozdelila na dva tábory – na tých, ktorí oceňujú novú politickú kultúru, a na tvrdé jadro kritikov.
1. Dezinformácie v tábore odporcov
Pod statusom polície sa okamžite vyrojili komentáre útočiace na Korčoka, ktoré úplne popierali oficiálne policajné fakty. Používateľka Evka tvrdila, že Korčok musel byť pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok, čo vyvolalo okamžitú a pomerne ostrú reakciu ostatných diskutujúcich.
„Evka, čítate s porozumením? Alkohol u vodičov zistený nebol. To znamená, že zotrval na mieste nehody, podrobil sa dychovej skúške, nie ako napr. Danko, ktorý z miesta nehody ušiel a fúkal po pätnástich hodinách,“ schladil ju hneď v úvode Michal. Ďalší komentujúci sa sťažovali na gramatiku útočiacich a posielali ich naspäť do základnej školy s otázkou, či nemajú peniaze na šlabikár.
2. Korčokov status ako lekcia pre vládnych politikov
Sám Korčok vinu nezatĺkal, ospravedlnil sa a zaželal zranenej vodičke (ktorá má zranenú ruku, jej dieťa je v poriadku) skoré uzdravenie.
Pre väčšinu komentujúcich to bol šok. Ľudia oceňovali, že politik neutiekol, nečakal na medializáciu a dychovú skúšku absolvoval hneď ráno priamo na mieste. „Takto sa to robí, do psej matere. Ráno nehoda a ráno aj dychová skúška? Takto to do vlády nedotiahnete!“ komentoval ironicky Dávid s narážkou na štandardy slovenskej politickej scény.
Zhrnutie zvyšku debaty: „A kde je semafor?“
Zvyšok diskusných vlákien pod príspevkami polície a politika sa premenil na tvrdé zúčtovanie s minulosťou vládnych predstaviteľov. Diskutujúci masívne využívali Korčokovu nehodu na to, aby pripomenuli staršie hriechy iných politikov:
- Semafor Andreja Danka: Meno podpredsedu parlamentu sa v komentároch skloňovalo najčastejšie. Ľudia masívne pripomínali jeho legendárny útek z Dúbravky po náraze do semaforu a následné fúkanie až po dlhých hodinách. „Hlavne, že je semafor celý,“ smiali sa komentujúci.
- Žlté športiaky a mocní otcovia: V textoch sa objavovali aj paralely s nehodou Pavla Gašpara ml. Cestujúci v komentároch uštipačne poznamenávali, prečo Korčok „nezavolal otcovi, nech to za neho vybaví“ a či „nemal na nohách šľapky a okolo náhodou nešiel policajný riaditeľ“.
Záver publika bol jednoznačný: hoci dopravná nehoda je vždy nepríjemná vec, reakcia na ňu ukázala rozdiel medzi zodpovedným prístupom a papalášizmom.
(PZSR, Ivan Korčok, BA24)


Pridaj komentár