Obeťou havárie je diaľničiar. V pondelok večer, krátko po 19:00, sa na 19,4 kilometri diaľnice D1 v smere z Bratislavy do Trnavy odohral hororový scenár. Rozbehnuté nákladné motorové vozidlo vo vysokej rýchlosti vrazilo do stojaceho svietiaceho vozidla Diaľničnej patroly a dvoch pracovníkov Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), ktorí v tom čase pomáhali inému vodičovi s defektom. Následky sú fatálne. Napriek okamžitému zásahu záchranných zložiek jeden z pracovníkov patroly na mieste podľahol ťažkým zraneniam. Diaľnica musela byť kvôli dokumentovaniu nehody a odstraňovaniu trosiek na hodiny úplne uzavretá. (BA24)

NDS v slzách: „Dnes sa domov nevrátil jeden z nás…“
Národná diaľničnej spoločnosť bezprostredne po nehode zverejnila zdrvujúce vyhlásenie, ktoré vháňa slzy do očí.
„Dnes večer prišiel o život náš kolega z Diaľničnej patroly. Človek, ktorý bol na cestách preto, aby pomáhal druhým. V týchto chvíľach myslíme na jeho rodinu, blízkych a našich kolegov. Vyjadrujeme im úprimnú sústrasť a veľa síl. Naši kolegovia sú dennodenne a aj v noci na diaľnici, zabezpečujú, aby sme sa dostali my, vodiči, bezpečne domov. Rešpektujme ich prácu a urobme pre nich to isté. Česť jeho pamiatke,“ reagovala zlomená NDS.
Smrť kolegu potvrdili v diskusii aj samotní zamestnanci z iných stredísk. „Je to pravda, je to manželov a synov kolega,“ napísala pani Andrea, ktorej slová potvrdil aj ďalší zamestnanec Maroš: „Tiež pracujem v NDS, preto som sa pýtal… Veľa síl.“
Polícia usmerňovala kolaps, vodičov čakali obchádzky
Hliadky dopravnej polície boli na miesto vyslané okamžite po 19:00 hodine. Prvotné informácie hovorili o jednej ťažko zranenej osobe, no záchranári už mužovi nedokázali pomôcť. Premávka bola spočiatku vedená len v jednom jazdnom pruhu, no o niekoľko desiatok minút neskôr prišla pre motoristov nekompromisná správa.
Polícia z dôvodu dokumentovania tejto tragédie a odstraňovania vraku nákladiaka a zdemolovaného asistenčného vozidla musela D1 smerom na Trnavu kompletne uzatvoriť. Doprava bola odkláňaná na Bernolákovo a Starú seneckú cestu (I/61), pričom vodiči sa na diaľnicu mohli opäť napojiť až v Senci.
Drsné reakcie verejnosti: „Cestujú s televízormi a reelskami, hazardujú s našimi životmi!“
Pod príspevkami polície a NDS sa okamžite strhla ostrá a emotívna debata. Ľudia bez servítky poukazujú na katastrofálne správanie niektorých vodičov kamiónov, ktorí namiesto sledovania trojmetrovej blikajúcej šípky údajne hľadia do mobilov.
- „Kamionista si ako obvykle nevšimnot z výšky troch metrov obrovskú šípku, lebo mal videohovor alebo pozeral reelska na instagrame. Poznal som jedného, čo hral playstation počas jazdy na diaľnici. Psychotesty by mali byť prísnejšie!“ hnevá sa diskutujúci Kusko.
- „Nie len telefóny, ale aj zapnuté televízory… Ak to prežil, treba mu to dať na výstrahu vyžrať,“ dopĺňa Branislav.
Zároveň sa ozvali aj ľudia, ktorí úsekom prechádzali len pár minút pred tragédiou a potvrdzujú, že hliadku NDS nebolo možné prehliadnuť. „Išla som chvíľu pred nehodou domov z Blavy. Mali pred sebou auto, ktoré malo niečo s kolesom. Patrolu bolo na diaľku dobre vidno, hrozné, čo sa stalo, až mám mráz po tele,“ opísala svedkyňa Lenka.
Škandál s chýbajúcim odstavným pruhom: „Kto schválil túto k**tinu?!“
Okrem nepozornosti vodičov sa však pod paľbu kritiky dostal samotný projekt trojpruhu medzi Bratislavou a Trnavou. Tento úsek dlhodobo nemá plnohodnotnú krajnicu, čo pre akúkoľvek poruchu či zásah znamená okamžité vystavenie sa smrtiarnemu riziku.
Mrazivé svedectvo pridala pani Lýdia, ktorá na rovnakom mieste uviazla len deň predtým:„Včera sme to zažili na vlastnej koži. Na diaľničnú patrolu sme čakali vyše hodiny, ale neviem, ktorý dilino vymyslel trojpruhovú diaľnicu medzi TT a BA bez odstavného pruhu. Nikdy viac! Títo chlapi sú vkuse v riziku, každý deň odchádzajú z domu a nevedia, či sa vrátia. Tá diaľnica je taká kktina, ako ten, čo ju schválil. Pokazilo sa nám auto tam a neprajem to nikomu zažiť.“
Kritiku na absenciu bezpečnostných prvkov, aké poznáme z cudziny, pridal aj Ľuboš: „V Nemecku máte 5 km dopredu echo, plus vozíky so šípkou, plus retardér 300 metrov od pracoviska. Informácie sú na tabuliach už niekoľko dní dopredu.“
Tragická smrť muža, ktorý chcel len chrániť iných účastníkov premávky, opäť otvára tému bezpečnosti našich ciest. Kompetentní budú musieť odpovedať na nepríjemné otázky: Koľko cestárov a záchranárov musí ešte na D1 zomrieť, kým sa zmení legislatíva, sprísnia tresty a vyrieši sa chýbajúci odstavný pruh?
Pozostalým zosnulého pracovníka patroly vyjadrujeme hlbokú sústrasť.

Česť jeho pamiatke
ODPOČINUTIE VEČNÉ
DAJ MU MILOSTIVÝ PANE
A SVETLO VEČNÉ NECH MU SVIETI
(PZSR, NDS, BA24)


Pridaj komentár