Takmer štvrtina vody má dusičnany. Potvrdili to výsledky bezplatných testov studňových vôd, ktoré realizovali Úrad verejného zdravotníctva a Bratislavská vodárenská spoločnosť. (BA24)

Výsledky bezplatných testov vody
- Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava hl. m.
- pri príležitosti Svetového dňa vody
- 20. marca 2025
- zisťovali dusičnany a dusitany
Ako dopadli testy
- vyšetrili 54 vzoriek pitných vôd zo studní
- 13 vzoriek (24,07%) nevyhovelo
- normy boli prekročené v ukazovateli dusičnany
- v rozsahu 51,02 mg/l – 147 mg/l.
Testy robila aj Bratislavská vodárenská spoločnosť
- analyzovali 580 vzoriek vody zo súkromných studní
- 149 vzoriek (23,8 %) malo prekročenú bezpečnú hranicu obsahu dusičnanov
Celková tvrdosť vody
- obsah vápnika a horčíka
- nesplnilo 92 vzoriek (15,9 %)
AKO SA ZBAVIŤ DUSIČNANOV
(RÚVZ)
Zbaviť sa dusičnanov v pitnej vode je technicky náročné. Používajú sa metódy na princípe iónovej výmeny, reverznej osmózy alebo elektrodialýzy, ktoré sú pomerne drahé.
Odporúčania pri zvýšenom výskyte dusitanov alebo dusičnanov vo vode:
Je potrebné zistiť príčinu a zdroj znečistenia, a ak je to možné, zabrániť kontaminácii, v krajnom prípade vyhĺbiť studňu na vhodnejšom mieste.
Riešením je čerpať vodu z iných prameňov, z hromadného zásobovania, príp. na pitie a varenie používať balenú pitnú vodu.
ÚČINKY DUSIČNANOV A DUSITANOV
(RÚVZ)
Dusičnany (NO3-) sú v malých množstvách prirodzenou súčasťou vôd. Môžu sa nachádzať v podzemných vodách v oblastiach borovicových lesov, v dobre prevzdušnenej pôde, ktorá obsahuje baktérie schopné fixovať dusík a nitrifikačné baktérie.
Zdrojom dusičnanov je aj hnojenie pôdy dusíkatými hnojivami. Pri nadmernom hnojení sa dusičnany kumulujú aj v pestovaných plodinách.
Prekročenie ich limitu spolu s dusitanmi (NO2-) signalizuje nadmerné používanie hnojív a úniky odpadových vôd zo žúmp, septikov a živočíšnych fariem. Ak sú prítomné vo vodách, sú väčšinou produktom biochemickej oxidácie amoniakálneho dusíka alebo biochemickej redukcie dusičnanov. Vo vode, v ktorej je nedostatok kyslíka vznikajú redukciou dusičnanov, pričom túto reakciu urýchľuje prítomnosť zinku, medi a železa, z ktorých bývajú vyrobené rozvody pitnej vody.
Pre človeka nepredstavujú dusičnany priame zdravotné riziko. V tráviacom trakte sa však môžu dusičnany, vplyvom niektorých druhov baktérií redukovať na toxickejšie dusitany, ktoré po vstrebaní do krvi spôsobia premenu krvného farbiva hemoglobínu na methemoglobín, ktorého schopnosť prenášať kyslík je obmedzená.
Toto riziko hrozí dojčatám do 3 mesiacov. Nedostatok kyslíka sa v prvej fáze prejaví modraním kože a pier, pri vážnejších stavoch skutočným dusením, poškodením funkcií mozgu až zlyhaním základných životných funkcií.
(Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava hl. m., Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s., BA24)