Komunálni politici odmietajú spaľovňu. Proti sa postavil viceprimátor Jakub Mrva i starostovia mestských častí Podunajské Biskupice a Karlova Ves, Roman Lamoš a Dana Čahojová. Slovnaft tému nekomentuje. (BA24)
mestské zastupiteľstvo
z rokovania dňa 24. apríla 2025
„Poslanci mestského zastupiteľstva na svojom zasadnutí schválili poslanecký návrh, ktorým vyjadrili nesúhlas so zámerom spoločnosti Slovnaft na výstavbu veľkokapacitného Centra energetického zhodnotenia odpadov (CEZO). Dôvodom sú obavy z neúmerného znečistenia ovzdušia a spodných vôd, ako aj obavy z dovážania nebezpečného odpadu z EÚ a územia celého Slovenska do Bratislavy.“
Jakub Mrva
viceprimátor hlavného mesta
„…v procese EIA bude hlavné mesto namietať predovšetkým kapacitu spaľovne a špeciálne kapacitu pre nebezpečný odpad. Extrémne veľká kapacita spaľovne predpokladá, že bude vo významnej miere nakladať aj s odpadom vyprodukovaným mimo spádového územia nášho mesta, čo môže prispieť k celkovému zhoršeniu kvality ovzdušia, už len zo samotného množstva spáleného odpadu. Tu treba povedať, že hlavné mesto dnes má vlastné kapacity na triedenie ako aj energetické zhodnocovanie komunálneho odpadu vyprodukovaného obyvateľmi Bratislavy – v zariadení OLO. Toto zariadenie zároveň pripravujeme na modernizáciu.
Ovzdušie hlavného mesta je už teraz výrazne zaťažené znečistením. Nemôžeme si nechať znehodnotiť už prijímané opatrenia a normy na zníženie škodlivých emisií domácnosťami aj podnikmi pôsobiacimi v hlavnom meste produkovaním nových emisií z odpadu, ktorý sami v tomto území ani nevytvárame.“
Roman Lamoš
starosta podunajských biskupíc
„Mestská časť Bratislava-Podunajské Biskupice v tejto súvislosti súhlasí so stanoviskom vedenia hlavného mesta, podľa ktorého na odpad Bratislavčanov nepotrebujeme v Bratislave ďalšiu spaľovňu. V súvislosti so zámerom Slovnaftu je potrebné taktiež skonštatovať, že mestská časť Podunajské Biskupice nemá v tejto veci žiadnu rozhodovaciu právomoc a areál rafinérie ani nesídli v našom katastrálnom území.“
Dana Čahojová
starostka karlovej vsi
„Som si istá, že väčšina z nás si želá žiť v čistom a bezpečnom meste. K tejto túžbe určite nepatrí vybudovanie obrej spaľovne v dotyku s najväčšou mestskou časťou Petržalkou, v bezprostrednom kontakte s ďalším rozvojovým územím, kde majú do budúcna pribudnúť tisíce obyvateľov a navyše v chránenej vodohospodárskej oblasti nad zdrojmi pitnej vody. Spaľovňa bude okrem iného produkovať toxickú škváru, ktorú bude potrebné ako inak skládkovať. Skládky sú ekologická samovražda. Ich metánové výpary sú horšie pre klímu ako CO₂. Trvalo poškodzujú pôdu, spodné vody a okolitý ekosystém.“
Stanovisko spoločnosti Slovnaft
- požiadali sme oň dňa 5. decembra 2025
- doposiaľ nám doručené nebolo
(BA24)