Parkinosonovu chorobu liečia inak. Univerzitná nemocnica zaviedla novú, infúznu pumpovú liečbu s podkožným podávaním prekurzora dopamínu, ktorá môže byť nádejou pre možno až 20 tisíc pacientov na Slovensku. (UNB)

Univerzitná nemocnica spustila novú liečbu Parkinsonovej choroby
- odborníci z II. neurologickej klinike LF UK a UNB
- Nemocnica akad. L. Dérera – Kramáre
- v Centre pre extrapyramídové ochorenia
Nová metóda
- infúzna (pumpová) liečba
- s podkožným podávaním prekurzora dopamínu
- určená je pre pacientov s pokročilou Parkinsonovou chorobou
- pod vedením doc. MUDr. Igora Straku, PhD.
- ide o významný pokrok v možnostiach starostlivosti o pacientov s ochorením
Parkinsonova choroba
- na Slovensku ju má asi 20 000 pacientov
- táto liečba bola podaná prvýkrát
Prof. MUDr. Peter Valkovič, PhD.
prednosta II. neurologickej kliniky LF UK a UNB
„Nové terapeutické možnosti umožňujú kontinuálnu liečbu, ktorá môže pomôcť stabilizovať stav pacientov a lepšie zvládať príznaky ochorenia. Ide o inovatívny prístup pre pacientov v pokročilých štádiách ochorenia, u ktorých už bežná liečba nemusí byť dostatočne účinná.“
Alexander Mayer
riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava
„V Univerzitnej nemocnici Bratislava bolo realizovaných už niekoľko inovatívnych zákrokov či druhov liečby, ktoré pacientom zachránili život alebo výrazne zlepšili ich zdravotný stav. Moji kolegovia z II. neurologickej kliniky LF UK a UNB sú skvelou ukážkou toho, aké dôležité je prepojenie vedy a medicíny. Pre pacientov je to obrovský prínos a ako som už niekoľkokrát zmieňoval je dôležité pripomínať si všetky benefity vedecko-medicínskych pokrokov, obzvlášť v dnešnej dobe.“
doc. MUDr. Igor Straka, PhD.
koordinátor pre infúzne terapie Centra pre extrapyramídové ochorenia II. neurologickej kliniky LF UK a UNB
„Hlavnou výhodou tejto terapie je zabezpečenie stabilných hladín dopamínu v mozgu, čo vedie k zníženiu výkyvov motorických a nemotorických príznakov a k zlepšeniu kvality života pacientov v pokročilom štádiu Parkinsonovej choroby. Cieľom tejto terapie je poskytnúť väčšiu stabilitu v každodennom živote, minimalizovať výskyt stavov, keď sa príznaky ochorenia zhoršujú, a tým prispievať k ich lepšiemu fungovaniu. Okrem toho umožňuje prispôsobovať liečbu individuálnym potrebám pacienta.“
doc. MUDr. Zuzana Košutzká, PhD.
vedúca Centra pre extrapyramídové ochorenia II. neurologickej kliniky LF UK a UNB
„Veríme, že zavedenie tejto terapie na Slovensku otvára nové možnosti pre pacientov s pokročilou Parkinsonovou chorobou a prispeje k rozšíreniu moderných liečebných postupov v oblasti neurológie.“
(UNB, BA24)